böbrek nakli sonrası cinsel yaşam

Böbrek Nakli Sonrası Cinsel Yaşam

bobrek-nakli-sonrasi-cinsel-yasam

Böbrek Nakli Sonrası Cinsel yaşam

Başarılı bir böbrek naklinden sonra genellikle cinsel yaşam düzelir ve nakilden birkaç ay sonra kendinizi yeteri kadar iyi hissettiğinizde cinsel faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. Erkeklerin çoğu cinsel güçlerini tekrar kazanırlar ve kadınlarında ameliyattan birkaç ay sonra adet kanamaları düzene girer. Bununla birlikte, bazı ilaçlar, cinsel fonksiyonu azaltabilir. Bir sorunla karşılaşırsanız, doktorunuz ya da transplantasyon ekibinizden yardım isteyebilirsiniz. Soğuk algınlığı veya herpes gibi enfeksiyona sahip olmadığı sürece birini öpmek sorun yaratmaz.

Cinsel yaşama dönüldüğünde, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklar için de önlem alınmalıdır. Her iki tarafından cinsel birleşmeden önce ve sonra kendilerini su ve sabun ile iyice yıkamaları önemlidir. Bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar doğum kontrol hapları ile olumsuz etki oluşturabilir. Spiral gibi rahim içi araçlar enfeksiyon riskini arttırabilir. Prezervatifler nakilden sonra enfeksiyondan korunmak için uygun bir yol olmakla birlikte istenmeyen gebelikleri önlemekte etkin olmayabilir. Diyaframlar da bir diğer seçenektir. Çok eşi olanlarla ilişkiye girmekle ve/veya evlilik dışı ilişkilerle cinsel hastalık kapma ihtimali çok fazladır. Bu tip ilişkilerden kaçınılmalıdır.

Çocuk Sahibi Olmak

Böbrek nakli olan yüzlerce kadın anne olmuş, ve böbrek nakli olan birçok kişide baba olmuştur. Kadınların gebe kalması konusunda en az 1 yıl geçmesi önerilir. Hamile kalmadan önce Nakil takip ekibinizi bilgilendirmeniz gereklidir bebek için zararlı olabilecek bazı ilaçların kontrollü bir şekilde değiştirilmesi gerekebilir. Ayrıca hamilelik sürecinde yakın takip önemlidir.

Prof. Dr. Barış Akin
Florence Nightingale Böbrek Nakli Merkezi Başkanı

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search

+