böbrek nakli sonrası maske kullanımı

Böbrek Nakli Sonrası Yaşam

Böbrek nakli sonrası nasıl aktif bir hayatım olabilir, eski hayatıma geri dönebilir miyim? Yoksa bir maske takıp hayatıma evde mi devam etmeliyim?

Bazı hastalarımızın böbrek nakli sonrası yaşamıyla ilgili çok farklı hatta yanlış düşüncelere sahip olduğunu görmekteyiz. Bu duruma bizlerin verebileceği en güzel örnek NBA’de basket oynayan böbrek nakli veya organ nakli olmuş profesyonel basketbolculardır. Aynı zamanda Avrupa liginde oynayan ve milli takım forması giymiş bazı futbolcular, profesyonel kayakçılar nakil sonrası aktif bir hayata verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Böbrek nakli olduktan sonra sınırlarınızı tamamen kendiniz belirlemelisiniz. Böbrek nakli olan kişi isterse kayak şampiyonu bile olabilir. Bu nedenle nakil olduktan sonra hayatınızı kısıtlamanızı gerektirecek herhangi bir durum yoktur.
İşte bazı böbrek ve organ nakilli sporcular;

  • – Werder Bremen’de forma giymiş ve eski Hırvatistan Milli Takımı oyuncularından olan Ivan Klasnic onlardan biri.
  • – NBA’de basketbol oynayan Alonso Mourning böbrek nakli olup, sahalara dönen ve 2006 yılında, Miami ile şampiyonluk yaşayan bir profesyonel basketbolcu.
  • – NBA’de basketbol oynayan Sean Elliot erkek kardeşinin böbreğiyle yaşamına devam etti ve 2001’de San Antonio ile şampiyonluk yaşadı.
  • – NBA’de oynayan George Karl ve oğlu Coby Karl kanseri yendi. George Karl Denver’da koç, oğlu ise Los Angeles Lakers’da basketbol oynadu.
  • – Los Angeles Lakers’lı Ronny Turiaf açık kalp ameliyatı geçirdi ve basketbolu bırakmadı.
  • – Nijeryalı golcü Nwankwo Kanu’nun 1996 yılında aort kapakçığı değiştirildi. Ameliyattan sonra futbol hayatına ara vermeden devam etti.

Search

+